Size bir telefon kadar yakınız
+90 222 230 25 96
Dil Seçin
tren

Doğru Duvar Kağıdı Seçimi ve Kullanımı

08.04.2020
525 görüntülenme
Uygulama kolaylığı ve dayanıklılığı gibi özellikleriyle yaygın biçimde kullanılan duvar kağıtlarının, zihnimize etkileri de büyük. Örneğin, karmaşık görünümdeki bir duvar kağıdı ilk bakışta gözümüze çarparken, bir süre sonra zihnimizi yoran bir hale bürünüyor.  Bu nedenle, duvar kağıdı ile odanızda farklı bir görünüm yakalamayı hedeflediğinizde bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor.
Dikkat etmemiz gereken unsurlar;
-Öncelikli olarak, oda içerisinde nasıl bir atmosfer yaratılmak istendiğine karar verilmelidir,
-Duvar kağıdının kenarlar düzgün kesilmiş olmalıdır,
-Kağıt üzerinde delik ve yırtık gibi kusurlar bulunmamalıdır,
-Renk tonları birbirinden farklı olmamalı, desen hatası bulunmamalıdır,
-Kolay yapışabilmeli, silinerek ve yıkanarak temizlenebilmelidir. Duvar kağıdı seçimindeki en önemli püf nokta, kağıdın temizlik bakımından kolay kullanılabilir olup olmadığıdır,
-Sağlıklı materyallerden üretilmiş olmalıdır,
-Islatılarak sökümü mümkün olmalıdır,
-Çok parlak ve kuvvetli renkler, tek bir duvarda ya da kolonda kullanılmayacaksa seçilmemelidir. Bunun nedeni, bu duvar kağıtlarından bir süre sonra sıkılabilecek olmanızdır.
Duvar kağıdını nasıl uygulamalıyız;
-Koyu renkli duvar kağıtları, oda içerisinde bunaltıcı bir görüntü ortaya çıkarabilir,
-Birbirine zıt desen ve renklerdeki duvar kağıtları, yatay olarak yerleştirildiğinde derinliği arttırırken, yüksekliği azaltır. Bu nedenle bu kağıtların, dinlenme ve çalışma odalarında kullanılması uygun değildir,
-Alçak tavanlı odalarda dikey çizgili duvar kağıdı uygulaması, yüksekliği arttıracaktır,
-Duvarların kağıt ile dikey yönde, geniş şeritlere bölünmesi, görüntüyü yatay yönde daraltacaktır,
-Duvar kağıdını nerede kullanacağınız önemli bir noktadır. Yan yana pencere kesitlerinin, ya da fazla sayıda kapı kesitlerinin bulunduğu noktalarda karışık ve büyük desenli kağıtlar kullanmamanız gerekir. Bunun nedeni, kağıdın kesilmesiyle birlikte, desenlerin yarım yarım kalacak olmasıdır.
Kaliteli bir duvar kağıdı, seneler boyunca kullanılabilir. Bunun için kağıdın, kaliteli olması ve herhangi bir etkiye maruz kalmaması yeterlidir.
Duvar kağıdı ile odalarınızda bambaşka bir atmosfer yaratabilirsiniz. Çocuklarınızın odasını, sevdiği çizgi film kahramanları ile donatabilir, hayal dünyalarını odalarına taşıyabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, duvar kağıtları temizlikte sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.
Duvar kağıdı temizliği çok sık yapılması gereken bir işlem değildir ama illa yapılacaksa kağıdına göre değişmeli olarak nemli bir bezle veya süpürge makinesi ile temizlenebilir. Bazen çıkmayacak gibi görünen bir leke olduğunda bunu süngerle fazla zorlamadan bulaşık sabunuyla halledebilirsiniz. Ayrıca uygulama işleminden sonra üzerinde kalacak olan tutkaldan da aynı yöntemleri kullanarak kurtulabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN