Size bir telefon kadar yakınız
+90 222 230 25 96
Dil Seçin
tren

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

08.04.2020
903 görüntülenme

Mobilya seçiminde iki tür alıcı biçimi vardır. Birincisi mekanı daha belirlemeden mobilya seçenler, diğeri ise mekanı belirlemiş olan kullanıcılardır.

Aslında mekanı belirli olmayanlar dezavantajlı gibi gözükmektedir. Fakat durum bildiğinizden daha karışık durmaktadır. Çünkü mekanı belirli olanlar, kafaları daha karışık olarak mobilya seçimi yaparlar. Çünkü salon için seçilen mobilyanın, salonun mimarisine göre seçim yapan kişide karmaşıklığa sebep olur.

Salon; dikdörtgen veya kare olabilir hatta yaygın olmasa da oval de olabilir.

Peki salon dikdörtgen olursa nasıl mobilya seçilmeli? Salon kare olursa nasıl mobilya seçilmelidir?

Dikdörtgen salonun dekorasyonu ile ilgili internet üzerinde bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Çünkü dikdörtgen salon zor dekore edilir gibi gözükmüş olsa da, ufak dokunuşlarla derinlik ve sertlik kazandırabilirsiniz. Yerleşen her mobilya, yanında bir dekor doğuracaktır. Bu sayede salonunuza imlik kazandırmış olacaksınız.

Genellikle böyle dikdörtgen salonlarda, L koltuk veya 1 üçlü yada iki tane ikili ve 2 berjer ile maksimum düzeyde yararlanılan bir düzen oluşturulmuş olacaktır.

Dikdörtgen salonunuzun en önemli püf noktalarından birisi mobilyayı dizayn ederken, kapının ne tarafta kaldığıdır. Çünkü yemekli misafirlerinize düzgün hizmet verebilmeniz için mobilyayı doğru dokunuşlarla dizayn etmiş olmanız gerekiyor. Kapıya en yakın yere yemek masasının gelmesi gözle görülmese de işin kolaylık kısmıdır. Dikkat ederseniz, genellik bu yöntem kullanılmaktadır.

Özellikle bu yemek masasının elips şeklinde olması faydalı olacaktır. Dikdörtgen bir salonun, aynı özelliklere sahip bir masada evi boğma ihtimali açığa çıkar. İşlevsellik her zaman daha önceliklidir.

Peki salon küçükse ne yapmalı?

Salonun daralan kısımlarında dekoratif aynalar kullanmak, salonunuzu daha büyük gösterecektir. Daha büyük salon gösterimi, mobilyalarınızı daha göz alıcı yapacaktır.

Koltuk takımınızı ve yemek takımınızı yerleştirdiniz. Ayna kullanarak daha büyük hale getirdiniz. Oval olmasına da özen gösterdiniz. Şimdi servisin bir parçası olan sehpalara geldi sıra… Püf nokta şudur; masa nasılsa sehpalarda aynı kıvrımlardan beslenmelidir. Oval yemek takımı, oval sehpadır.

Diyelim ki, bütün işler istediğiniz gibi gitti. Bu dekorları ve mobilya seçimlerinizi gösteren bir eksiklik kaldı. Yerdekiler.
Halı biçimi ve şekli sizin son dokunuşlarınızdır. Eğer salonunuz küçükse, kilim tarzında seçimler yaparsanız artık bu işi başarmış olursunuz. Eğer büyük bir salonunuz varsa, seçiminizde özgürlüğün tadını çıkartın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN